A gondozatlan, zsíros, korpás haj nemcsak a jó megjelenést rontja, hanem melegágya a különböző bőrpanaszoknak, amelyek még hajhulláshoz is vezetnek. Ezért nagyon fontos, hogy időben felismerjük, mit tehetünk hajunk szépségéért és egészségéért.
Néhány szó a hajritkulásról…
A hajszálak élettartama 2-4 év. Az egyes hajszálak saját ciklusuk szerint növekednek, egymástól függetlenül. A természetes hajváltás naponta 30-50 hajszál, amely a fejbőrön lévő kb. 80-150 ezer hajszálhoz viszonyítva nem sok. Ősszel, és tavasszal valamivel több hajszál hullik ki.
Gyakran előfordul azonban, hogy aránytalanul nagy hajhullást tapasztalunk. Ennek előbb-utóbb kopaszság lesz a vége. A kopaszodás lehet időleges, vagy végleges. Az időleges kopaszodás gyógyítható. Ennek azonban természetes feltétele, hogy a haj növesztésére képes ép szőrtüszők legyenek a fejbőrben. A hajnövekedést elősegíthetjük a fejbőr, és ezen keresztül a hajhagymák vérellátását fokozó kezelésekkel. Ilyenek például:
- napoztatás,
- a faggyúmirigyek túlzott működését csökkentő kéntartalmú samponok használata,
- a fejbőr rendszeres, enyhe masszírozása,
- vasat és vitaminokat tartalmazó étrend,
- gyógynövény készítmények használata, amelyek elősegítik a haj regenerálódását, növekedését.
A kopaszodás lehet örökletes, vagy szerzett
A szerzett kopaszodás okai lehetnek:
- mechanikus hatások (pl. haj tépkedése),
- helytelen hajviselet,
- a fejbőr fokozott érzékenysége és meghűlése,
- mély érzelmi sokk,
- bizonyos orvosságok szedése,
- fertőző betegségek,
- láz
- a hormontermelő mirigyek működési zavara,
- anyagcsere és emésztési rendellenességek stb.
Gyakran fordul elő, hogy fog- és gégegyulladás okoz foltos kopaszságot, amely általában ugyanazon az oldalon jelentkezik, amelyen a gyulladás bekövetkezett.
Forrás: noiportal.hu