Egyre gyakrabban kétségbeesünk, mert elvesztette ragyogását, fakóvá, töredezetté vált a hajunk vagy érzékeny a fejbőrünk? A megfelelő hajápolás és a proteinben gazdag, változatos táplálkozás segíthet! Annak érdekében, hogy „hajproblémáinkat” könnyebben meg tudjuk oldani, 8 gyakori kérdésre igyekszünk az alábbiakban hasznos válaszokat adni. Naponta 50-100 hajszál elvesztése normálisnak mondható.
Ezzel szemben egy ennél jelentősebb mértékű hajhullás, mely két hónapnál tovább tart, majd krónikussá válik (esetleg a fejtetőn fokozatos ritkulás is mutatkozik), komoly problémára utal.
A stressztől, vashiánytól kezdve a hormonális változásokig, rendellenességig vagy fertőzésből eredő lázas állapotig az okok sokfélék lehetnek. Ilyenkor szakember tanácsa alapján eseti kezelés válik szükségessé - magyarázzák a bőrgyógyászok -, de ha szezonális hajhullásról van szó, a folyamat speciális táplálkozási kúrával megállítható. A helyes étrendnek többek közt az is a szerepe, hogy visszaadja a hajhagymáknak az életerőt.
Étrenddel az egészséges hajért
Ahhoz, hogy jó állapotban tartsuk a hajunkat, változatos étrendet kell követnünk, mely többek közt gazdag állati eredetű proteinekben - tanácsolják a táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek. Ezek ugyanis kénes aminosavat tartalmaznak, és a keratin, a haj egyik fő összetevője képződéséhez elengedhetetlenek. Emiatt naponta tanácsos fogyasztani sovány szárnyas húst vagy halat, tojást. A hajgyökerek jó oxigénellátása érdekében kiemelendők a magas vastartalmú élelmiszerek (a vörös húsok így nem mellőzhetők a heti étrendből).
A cink szintén nagyon hasznos, antioxidáns hatása miatt (halak, osztriga, tenger gyümölcsei tartalmazzák) és ne feledkezzünk meg a B-vitaminok csoportjáról sem, mely ideális a hajnövekedés elősegítése szempontjából (pld. a máj, baromfihús, élesztő bővelkedik benne). A szép haj megtartásához szükséges tápanyagokat tartalmaznak még a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, a lencse és más szárított hüvelyesek, a szója.
Sűrűbb hajvágással gyorsabban nő a haj?
A haj nem úgy reagál a „visszavágásra”, mint a növény. A közhiedelemmel ellentétében nem lesz erősebb, és nem is nő gyorsabban vagy sűrűbben, ha gyakrabban vágják. Annyi azonban bizonyos, hogy ha egy jó minőségű ollóval időnként levágjuk a hajvégeket, azzal csak használunk hajkoronánknak.
Zsíros haj: megmosható mindennap?
Igen, de csak lágy, kifejezetten mindennapos használatra szolgáló samponnal. Az ilyen készítmények ugyanis nemcsak a hajat, hanem a fejbőrt is kímélik. Kivételes esetben, ha ezek a samponok mégsem lennének eléggé hatásosak, időnként váltsunk zsíros hajra való termékre, mely a faggyúmirigyek működését csökkentő hatóanyaggal rendelkezik.
Ügyeljünk ennek gyakoriságára, mert az is igaz, hogy visszaüt a hatása, ha túl sűrűn és rendszeresen használjuk. Meg kell azt is jegyezni, hogy túl erős szálú hajkefét ne használjunk mindennap, mert az irritálhatja a fejbőrt, és esetleg fokozhatja a faggyútermelődést.
Száraz haj: naponta pakolást kell rátenni?
A legjobb eredmény eléréséhez nem szükséges nagyon sűrűn speciális pakolást (hajmaszkot) alkalmazni, mert amikor a haj már „felvette” a tápanyagokat, a felesleg túlságosan hidratálja vagy „befullaszthatja” a hajat. A leghelyesebb, ha a használati utasításban foglaltakat betartjuk, és hetente egyszer-kétszer teszünk speciális pakolást a hajunkra, ha nagyon száraznak érezzük.
Forrás: hirtv.hu